تبلیغات
سید مهدی دانشمند - دبیر علوم تجربی - پاسخ سوالات المپیاد فصل3 علوم 3
 
سید مهدی دانشمند - دبیر علوم تجربی
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت ارائه ی مطالبی درباره ی علوم تجربی راهنمایی (نمونه سوال ، توضیح بعضی از قسمتها و مطالب وابسته به موضوعات درسی ) وبعضی مطالب سرگرم کننده یا اطلاعات عمومی ایجاد شده است .با تشکر از انتخاب شما امیدوارم مفید واقع شود ودرجهت بهتر شدن مطالب مرا راهنمایی کنید .

مدیر وبلاگ : سید مهدی دانشمند
نظرسنجی
در جستجوی چه مطالبی به این وبلاگ سر زدید؟
. ب – رسوبات دریایی بهترین محل تشكیل فسیل محسوب می شود . در رسوبات دانه ریز جسد جانداران سریع از دسترس تجزیه كنندگان دور می شود.
2.
الفبه دلیل اینكه انسان در دوره ی چهارم یعنی سنوزوئیك پا به عرصه وجود گذاشته است ولی حشرات، ماهی ها و خزندگان قبل از انسان به وجود آمده اند. پس نسبت به آنها زمان كمتری است كه در روی زمین زندگی می كنند.
3.
ب  نخستین مهره داران در دوره ای اردوویسین (دومین دوره ی فرعی پالئوزوئیك ) به وجود آمدند. این مهره دارای متعلق به گروهی از ماهی ها به نام ماهی های زره دار بودند. این ماهی ها صفحات سخت استخوانی در سطح بدن خود دارند. دوره های پالئوزوئیك عبارتند از : كامبرین، اردوویسین، سیلورین ، دونین، كربونیفر - پرمین
4.
ب – آمونیاك و بلمنیت ها (Belemnites) بی مهرگان نرم تن از گروه سرپایان هستند. این گونه بی مهره ها در قبل و بعد از مزوزوئیك یافت نمی شوند. جانداران سالم می ماند، مانند فسیل نوعی فیل كه در قطب یافت شده . البته تعداد فیل ها در قطب بسیار كمیاب است.

. الف – به دلیل فشار كم ( كمتر از رسوبات) و دمای پایین و عدم فعالیت تجزیه كنندگان اجساد جانداران سالم می ماند، مانند فسیل نوعی فیل كه در قطب یافت شده . البته تعداد فسیل ها در قطب بسیار كمیاب است.
6.
د – از فسیل ها نمی توان برای تشخیص علت انقراض جانداران استفاده كرد.
7.
الف – در اولین دوره (قدیمی ترین دوره) بی مهرگان ساده مثل باكتری ها یافت می شود.
8.
هر چه از گذشته به حال نزدیك می شویم تعداد جانداران متنوع تر شده و ساختمان بدنی آنها تكامل می یابد. پس فسیل های قدیمی تر دارای بدنی ساده تر بوده و تعداد آنها هم كمتر است چون در قدیم جانداران تنوع كمتری داشته اند. در نتیجه تعداد فسیل ها كمتر خواهند بود.
9.
د – گیاهان بازدانه در مزوزئیك ظاهر شدند.
10.
د – حیات در دوره ی پركامبرین شروع شد هر چند حیات محدود بود به جانداران ساده مانند باكتری ها و جلبك ها.
1.
الف – چون بیشتر جانداران این دوره، فاقد قسمت های سخت مانند استخوان و صدف در بدن بوده اند، گذشته از آن، قدمت زیاد سنگ ها و تحمل تغییرات فراوان و مكرر، باعث از بین رفتن فسیل های احتمالی آن زمان شده است.
12.
د در تریاس یعنی ابتدای مزوزوئیك خزندگان بسیار فراوان و گوناگون شدند. خزندگان دارای جثه بزرگ كه به آن داینوسورها (Sourus= خزنده، Deinos= مخوف) می گفتند. خزندگان این دوره می توانستند در آب و در خشكی زندگی كنند و حتی بعضی از آنها قادر به پرواز بودند.
13.
ج – آركئوپتریكس (pteron= بال ، Archaias= قدیمی) جانداری است كه هم برخی صفات پرندگان را دارد و هم بعضی از ویژگی های خزندگان( وجود سه انگشت در هر بال، دندان كوچك و تیز در هر آرواره و دم طویل استخوانی)
14.
ب - تریلوبیت ( Lobus= قسمت ، Tri = سه ) آنها بیشتر در آب های كم عمق و بر بستر دریا زندگی می كرده اند و احتمالاً محیط خود را از بقایای جانوران و مواد آلی پاكیزه نگه می داشته اند.
15.
الف – دوره ای كه در آن انسان پا به عرصه ی وجود گذاشت و پستانداران فراوان گشتند.
16.
د – نخستین آثار پستانداران و پرندگان به دوره ی مزوزوئیك بر می گردد.
17.
ب - در سیلورین (پالئوزوئیك) با پیدایش گیاهان آوند دار زندگی در خشكی شروع شد.
18.
الف – در اواخر عصر مزوزوئیك داینوسورها به طور اسرار آمیزی از میان رفتند. در میان نظریه های مربوط به انقراض آنها، نظریه ای كه مبنی بر سرد شدن هوا بر اثر گرد و غبار ناشی از برخورد شهاب سنگ های بزرگ به سطح زمین است از اعتبار بیشتری برخوردار است.
19 .
الف – پستانداران به دلیل خون گرم بودن و پوشیده بودن بدن از مو یا پشم قادر هستند با تغییرات شرایط محیط سازگار باشند.به همین علت در محیط های مختلف قادر به زندگی هستند.
20 .
د – دانشمندان اطلاعات گذشته ی زمین را از فسیل ها در می یابند. وقتی فسیلی نباشد
21 .
الف – چیزی را نمی توان عنوان كرد.از طرفی هم فسیل نشدن ربطی به تغییر گونه ها ندارد او معتقد بود زرافه ها برای خوردن برگ درختان گردنشان را دراز می كردند . پس گردن آنها دراز شد (صفت اكتسابی) و این دراز شدن به فرزندان آنها هم منتقل می شد (ارثی شدن صفت اكتسابی)
22.
ب – ویسمن با بریدن دم موش ها در چند نسل، اجازه داد زاد و ولد كنند اما اما در هر مرحله فرزندان حاصل دارای بوم بودند و طول دم آنها نیز هیچ فرقی با دم نسل های اولینه نداشت. پس نداشتن دم در این موش ها (صفت اكتسابی) به فرزندان آنها منتقل نشد (ارثی نشد)
23.
ب – صفتی ارثی می شود كه در سلول های جنسی ایجاد شود چرا كه سلول های جنسی صفات را از والدین به فرزندان منتقل می كنند. اگر صفتی یا تغییری در سلول های بدنی ایجاد فقط یك فرد را تحت تدثیر قرار می دهد و نه نسل آن را .
24.
ج – انتخاب طبیعی در به وجود آوردن افراد سازگار یا ناسازگار دخالتی ندارد بلكه افراد سازگار را انتخاب كرده و اجازه می دهد آنها زنده بمانند و زاد و ولد كنند ، افراد ناسازگار را حذف كنند.
25.
ج – مواد شیمیایی، دارویی، پرتوهای رادیواكتیو و پرتو فرابنفش می توانند روی DNA ( مولكول ها) تأثیر گذاشته باعث ایجاد جهش شوند. چون مولكول DNA بسیار با ثبات است و به راحتی تغییر نمی كند.
26.
ج – انتخاب طبیعی افراد سازگار با محیط را انتخاب كرده و اجازه می دهد جمعیت آنها فراوان شود.
27 .
ج – فسیل های قدیمی نسبت به فسیل های جدیدتر ساختمان ساده تری دارند و این نشان می دهد كه زندگی از حالت ساده و ابتدایی به صورت پیچیده تحول یافته است.
28 .
الف – ساقه های كاكتوس گوشتی و آبدار است تا بتواند آب را برای موارد اضطراری كم آبی ذخیره كند. اما برگ های ان سوزنی و تیغی است تا اتلاف آب در آن از طریق برگ ها به حداقل برسد.
29.
ج – كدو با استفاده از برگ های بزرگ و افزایش فتوسنتز میوه های بزرگی را تولید می كند
30.
ج – صفت به وجود آمده توسط جهش به طور اتفاقی بوده و ممكن است مفید یا مضر باشند. از طرفی صفت های ایجاد شده توسط جهش به سلول های جنسی منتقل شده و ارثی می شوند.
31.
د – این نوع انتخاب طبیعی است. چون خرگوش های همرنگ محیط توسط شكارچیان دیده نمی شوند و توسط آنها شكار نمی شوند و زنده می مانند، و زاد ولد كرده و جمعیت آنها افزایش می یابد.
32.
د - مهاجرت ، محل زندگی افراد بومی را كاهش می دهد 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :